Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27 28 29 30
Výsledek zápisu dětí do MŠ na školní rok 2024/2025
31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22
Předpouťové posezení 2024
23
24 25 26 27 28 29 30
Drobečková navigace

Úvod > Spolky a kluby > ČSŽ

ČSŽ

V naší obci se za uplynulé 2 roky dala dohromady parta lidí, která uspořádala několik  akci pro děti. Za zmínku stojí připomenout dětský den konaný v letech 2004 a 2005, pohádkový les 2004, večerní procházka historií 2005, živý betlém, módní přehlídka s výstavou ručních prací na Den matek, turnaj v kuželkách a  pexesu a spousta dalších akcí.

Postupem času vyvstala myšlenka založit organizaci, která by aktivity dobrovolníků zastřešovala. Zlepšila by se informovanost, více lidí by se dozvědělo o tom co se  chystá, mohli by se vyjádřit k danému tématu, přispět nápadem či připomínkou. Práce by se dala rozdělit na více lidí, sjednotila by se pokladna, bylo by jednodušší jednání s institucemi, příspěvky a dary  by se pro sponzory staly zajímavějšími, akce by se zaštítily.

Na setkání sezvaného do KD 20.1. 2006 za účelem založení nějaké organizace přišlo 17 žen. Ty  měly jednotný názor obnovit Svaz žen, protože ten v minulosti nějakou dobu v Černovicích úspěšně fungoval.

Český svaz žen je nezisková organizace, spadající pod Krajskou a Okresní radu žen. Základní organizace Svazu žen má mít min. 10 členů, kteří mezi sebou volí předsedu, místopředsedu, pokladníka a revizora. Jedenkrát za rok se posílá Krajské radě žen aktualizovaný seznam členek a kopie pokladny. Členský příspěvek činí 20,- Kč na rok a členku s tím, že 10,-Kč se přispívá na Krajskou a 10,-Kč na Okresní radu žen. Jednou ročně Krajská rada žen pořádá výborovou schůzi a jednou ročně akci s programem pro všechny členky. Členství není vázáno bydlištěm, takže se členem může stát i  osoba, která nemá trvalý pobyt v dané obci (samozřejmě i chataři a chalupáři). Členy se můžou stát i muži a   budou velice vítáni. Vždyť právě  oni se nemalou mírou podíleli, podílí a doufáme, že i nadále budou podílet na uskutečňovaných akcích. Z členství ve svazu žen neplynou žádné zvláštní povinnosti.

V současné době má  nově založený černovický Svaz žen 20 členek a další členky a členové jsou vítáni. Předsedkyní  svazu byla zvolena Růžena Chromá,  místopředsedkyní Pavla Bušová, pokladníkem Jitka Jurnečková, revizorem Šárka Pešová. Zvolena byla ještě jednatelka Kateřina Jílková, kulturní referentka Dáša Kotlánová, sportovní referentka Radka Blažková, dokumentaristka Jana Kunovská, skladnice Andrea Jílková, rekvizitářka Irena Jačová.

Je nutno zmínit, že je hodně ochotných lidí, kteří se nabídli, že nám s pořádáním akcí budou pomáhat,  ale nemají zájem stát se členy ČSŽ. Budeme rády, když i tito lidé přijdou na naše setkání, poví nám svůj názor, nápad i připomínku.

Touto cestou bych chtěla co nejsrdečněji poděkovat všem, kteří si našli čas, chuť a sílu a pomáhali s akcemi. Zvláště pak panu starostovi, Mysliveckému sdružení, Sboru dobrovolných hasičů a všem lidem, kteří se jakoukoli mírou na akcích podíleli. A v neposlední řadě i babičkám, dědečkům a všem těm, kteří nám hlídají naše ratolesti, abychom se mohly akcím věnovat.

Růžena Chromá